23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Københavns Lufthavn slår dørene op til stor udvidelse

I fremtiden skal 40 millioner passagerer årligt rejse gennem Københavns Lufthavn. Udvidelse skal bane vejen

De flyrejsende fra København kan nu opleve, at lufthavnen i Kastrup har fået vokseværk. 

Lufthavnen indviede tirsdag en 28.000 kvadratmeter stor udvidelse med otte nye gates, en ny paskontrol og nye passagerområder. 

Det nye område bliver kaldt Finger E og fordeler sig over tre etager. 

Udvidelsen er en del af en plan om at kunne have plads til flere flyselskaber og passagerer. 

Københavns Lufthavn har sat som mål, at der i fremtiden skal være 40 millioner passagerer om året. Tallet var i 2018 på 30,3 millioner.

Administrerende direktør Thomas Woldbye kalder udvidelsen en milepæl for Københavns Lufthavn. 

- På verdensplan ser vi i de kommende årtier frem mod en vækst i antallet af flyrejsende. 

- Her er det vores samfundsopgave som lufthavn at skabe plads til, at udenlandske forretningsfolk, turister og studerende kan komme til Danmark - og at vi selv kan rejse ud i verden, siger Thomas Woldbye i en pressemeddelelse. 

Tirsdagens indvielse er den første af etape for Finger E. 

Næste år vil yderligere 8000 kvadratmeter åbne, hvor der vil være yderligere fem gates - blandt med plads til de helt store langdistancefly. 

Finger E har et samlet investeringsbudget på to milliarder kroner.

Udvidelsen åbner desuden for, at lufthavnen kan gå i gang med et endnu større byggeri. 

Det er en udvidelse af Terminal 3, hvor området efter sikkerhedskontrollen bliver udvidet med 80.000 kvadratmeter. 

Første fase af den udvidelse vil stå færdig i 2023, mens anden fase står klar i 2028 eller 2029. Budgettet til at udbygge Terminal 3 er på fire milliarder kroner. 

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.12|instance-web01