23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Aktion mod dansk vognmand afslører godskørsel uden tilladelse

Annonce

Mandag den 16. december foretog Tungvognscenter Syd i samarbejde med Tungvognscenter Nord og Tungvognscenter Øst en koordineret aktion på tværs af landet. Aktionen var rettet mod et dansk vognmandsfirma med hovedsæde i Sydøstjyllands politikreds.

Tungvognscenter Syd i Sydøstjyllands Politi havde fundet frem til, at der formegentligt blev kørt godskørsel for fremmed regning uden tilladelse eller med tilladelser, der tilhørte et andet firma.

Annonce

- Under den koordinerede aktion blev ti af virksomhedens køretøjer standset og kontrolleret, og det viste sig, at mindst tre af de kontrollerede køretøjer kørte godskørsel uden tilladelse, fortæller vicepolitiinspektør Jesper Engelund fra Sydøstjyllands Politi.

Annonce

Aktionen afslørede samtidig en anden virksomhed i ulovligt at udlåne tilladelser til virksomheden, så de kunne forsøge at skjule den manglende tilladelse til godskørsel ved en almindelig kontrol.

Annonce

Der venter nu et retslig efterspil for de to involverede virksomheder.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web02