KloAgger A/S - der nok mest er kendt for at have eks-landsholdsspiller Daniel Agger som ejer - fortsætter vækstrejsen.
Omsætningen fremgår ikke af det nyligt offentliggjorte regnskab for 2019/20, men ifølge ledelsesberetningen er omsætningen i regnskabsåret øget med 17 pct. Målet var vækst på 10 pct.
Også på bundlinjen går det frem for Hvidovre-virksomheden med 20 ansatte, der gør sig i industrielle rengøringsopgaver som slamsugning og kloakservice.
Resultatet før skat når med et plus på 7,5 mio. kr. det højeste niveau siden virksomhedens opstart i december 2012.
Og der er ikke lagt låg på vækstambitionerne. I ledelsesberetningen underskrevet af lillebror Marco Agger gentages ambitionerne fra rapporten sidste år:
- Det er ledelsens forventning, at selskabet vil vækste med minimum 10 pct. i det kommende regnskabsår, og ledelsen ser gode mulighed for at skabe endnu bedre indtjening i fremtiden.
Egenkapitalen i firmaet er vokset til 19,6 mio. kr.