23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stædig bestyrelse siger stadig nej

Vognmandslaugets oldermand henvendte sig igen til bestyrelsen i Nordre Birks Vognmandsforening.

Oldermand Jørgen K. Jensen undrer sig over, at det alene er bestyrelsen i Nordre Birk Vognmandsforening, der ellers efter opfordring alligevel afviser Kjøbenhavns Vogmandslaug til et uforpligtende møde om en eventuel fusion mellem de to organisationer.

Efter oldermandens opfattelse er NBV-bestyrelsens stejle holdning ikke udtryk for den fremherskende holdning i foreningens medlemskredsen. Langt de fleste NBV-vognmænd kan nemlig godt se fornuften i en eller form for samarbejde.

- Når man lytter til jungletrommerne, har NBV-bestyrelsen to gange på interne møder sagt nej til at få en snak med Lauget. Men det er en realitet, at da forslaget var til afstemning på seneste generalforsamling, blev det kun nedstemt med 13 nej-stemmer mod 11 ja- stemmer. Samtlige fem bestyrelsesmedlemmer, som udgjorde 21. pct. af fremmødte, stemte nej.

Det betød, at de fem bestyrelses medlemmers nej-stemmer havde en stemmevægt på 38 pct. af samtlige nej-stemmer. Et lidt større fremmøde havde formentligt ændret resultatet.

Det er lige før, der er tale om hviderussiske tilstande. Resultatet er vist en offentlig hemmelighed", sagde oldermanden i sin beretning på laugsforsamlingen i Roskilde.

Han opfatter bestyrelsens nej-indstilling som højst besynderligt.

- For halvandet år siden var NBV primus motor i et forsøg på at samle foreningerne i DTL Region Øst i én stor vognmandsforening uden deltagelse af Vognmandslauget. Vi blev sat i skammekrogen.

Intentionerne var store. Det var endda lykkedes at få DTL-formand Martin Danielsen og DTLs chefjurist John Roy til at deltage i mødet.

Men NBV havde glemt at stikke fingeren i den politiske jord. Noget, der er alfa og omega, når der skal søsættes et projekt om sammenlægning af vognmandsforeninger.

Samtlige fem inviterede vognmandsforeninger sagde pænt nej tak. Det stort anlagte projekt blev skrinlagt.

Nu er det store tusinde dollars spørgsmål.

Når NBV godt vil fusionere med andre foreningerne, men ikke med os, er det så fordi, at Laugets medlemmer har gået i en forkert skole, bor et forkert sted, har en forkert tro, ikke har den rigtige sjællandske accent og har en dårlig udtale af gadenavne og andre mærkværdigheder.

Jeg ved det ikke, men hvis jeg får det at vide, vil jeg rette ind til højre.

Jeg kan kun håbe for NBV medlemmer, at de hurtigst muligt får en innovativ bestyrelse. Det fortjener vores kolleger i det nordlige område", sagde oldermanden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.158|