23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flere Shell truckanlæg på vej

- Vi skal have flere Shell-anlæg til den tunge sektor, siger direktør

Det er ingen hemmelighed, at DCC Energi har en ambition om at øge tilgængeligheden til Shell brændstof i Danmark. Derfor er vi altid på udkig efter egnede steder til at etablere truckanlæg.

Sådan siger Søren Møller Maretti, der er retaildirektør i DCC Energi, som står for Shells tankstationer i Danmark.

- Vi har lige åbnet anlægget i Vojens, men vi leder efter gode placeringer til nye anlæg. Hvor de kommer, er altid et spørgsmål om, hvor kunderne efterspørger dem, siger han.

- Vi har ikke flere på trapperne i år. Vi skal nok hen i 2021, før der kommer flere; men der er ingen tvivl. Vi skal have flere anlæg til den tunge sektor.

Ud af de samlet 233 Shell stationer, som DCC driver i Danmark, er otte dedikerede til lastbil og bus, mens yderligere 134 er almindelige tankstationer med faciliteter til at tanke lastbil og bus.

Forsidefoto: Colourbox

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078