23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Udendørs vaskehaller vinder frem

Flere er begyndt at få udendørshaller til vask af lastbiler og busser. Klimaet er ikke længere en hindring

Udendørs vaskehaller vinder i stigende grad frem herhjemme. Det er i første omgang busvask, der indrettes ude; men de første vognmandsfirmaer har også investeret i en lastbilvask udendørs.

Sådan lyder det fra Washtec, der er en af Europas store leverandører af vaskeanlæg og -maskiner.

- Udendørs vaskeanlæg er først og fremmest billigere, fordi man ikke behøver at have en bygning til dem, forklarer Jørgen Johansen, der er marketingchef hos Washtec.

- Vi ser flere, der investerer i sådanne udendørs anlæg, og vi vurderer, at der vil komme endnu flere af dem i fremtiden. Det er en win-win løsning for alle parter.

- Man sætter nogle stolper op, som kan bære de energikæder med slanger til vand, højtryk m.v., som maskinen skal bruge. Og så er der et spor, som vaskemaskinen kører i på jorden.

Transportmagasinet: Hvad gør man om vinteren, når det bliver frostvejr?

- Vi har faktisk ikke så mange kolde dage, hvor et udendørs anlæg ikke kan bruges. Desuden har vi nogle funktioner, som gør, at man ikke behøver at være nervøs for frost.

- Vores "frost detection system" går automatisk i gang, når temperaturen kommer ned på frysepunktet. Så pustes der luft ind i vandslangerne, og de bliver tømt for vand. Systemet holder slangerne helt tørre, indtil temperaturen kommer op på plusgrader. Så kan man starte op igen uden problemer.

Marked i vækst

Transportmagasinet: Sælger I mange af sådanne udendørs vaskemaskiner?

- Ja, der er generel vækst i dette marked, hvor man i højere grad bruger en vaskemaskine i stedet for at stå og vaske med højtryksrensere, siger Jørgen Johansen.

- Vi har netop installeret et udendørs vaskeanlæg hos vognmandsfirmaet Brogaard i Holstebro.

- Endnu ser vi ikke udendørs anlæg på tankstationerne herhjemme; men det vil sagtens kunne komme. Klimaforandringerne betyder, at vi ikke har så mange frostdage. Jeg kan godt forestille mig, at der kunne sættes sådanne maskiner op i en større hal. Man kan også forestille nogle store udendørs vaskepladser, som vi kender i udlandet. I Frankrig og Spanien er det mere normalt, at vaskepladsen er udenfor end inde i en bygning.

Under tre minutter

- Desuden bygger vi også disse udendørs vaskeanlæg som en tandem-løsning, hvor to maskiner vasker et køretøj i hver sin enden. På den måde kan vi vaske en 12 meter lang bus på 2½ minut!

Transportmagasinet: Er hastighed så vigtigt for en kunde, der har sit eget anlæg?

- Ja, fordi alternativet er, at en medarbejder skal stå og vaske manuelt med en højtryksrenser. Det er den tid, man gerne vil spare.

- Der kan selvfølgelig være steder, hvor det er svært for en maskine at komme til, og hvor man skal ind med sin højtryksrenser; men det kan man stort set løse i dag med højtryk ude på sidepanelerne.

- Vasketiden er vigtig, og jo kortere den er, des bedre. Tid er penge, og mange gange oplever busfirmaet, at alle busserne kommer hjem på samme tid - og så skal de vaskes. Derfor må det gerne gå stærkt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063