23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Preben Egelund stopper hos AutoConsult

Annonce

Stifter af og teknisk direktør i AutoConsult, Preben Egelund, har valgt at stoppe som en del af AutoConsult A/S. Det gør han med udgangen af oktober 2021.

AutoConsult er en af landets førende rådgivende ingeniørvirksomheder inden for auto- og transportbranchen. Preben Egelunds afgang kommer halvandet år efter, at AutoConsult blev styrket med en udvidet ejerkreds og omdannet til aktieselskab.

Annonce

Preben Egelund har gennem årene i AutoConsult hjulpet mange kunder med en række komplicerede tekniske opgaver af deres køretøjer. Han har samtidig opbygget en virksomhed med nogle af landets førende eksperter på området.

Annonce

Preben Egelund opnåede i 2009 Færdselsstyrelsens godkendelse til at kunne godkende ombyggede biler. Denne godkendelse er siden blevet udvidet til at omhandle flere prøvningsområder, gældende både for biler, lastbiler, varebiler, motorcykler og traktorer.

Annonce

Ingeniør og medejer, Kent Nielsen, overtager rollen som teknisk direktør i AutoConsult.

 

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|