23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Billund Lufthavns cargochef fratræder efter sygdom

Annonce

Luftfragtchef Jan Ditlevsen fratræder sin stilling i Billund Lufthavn efter 24 år som medlem af ledelsen i Billund Lufthavn og chef for cargohandlingselskabet Cargo Center Billund.

Det oplyses i en meddelelse fra Billund Lufthavn.

- Jeg ønsker, efter en periode med stress, at komme ned i tempo, helt ned i tempo. Lufthavnen har været forstående og tålmodig, men jeg kan mærke, at det er bedst, at jeg trapper ned. Jeg vil gerne takke alle medarbejdere i CCB (Cargocenter Billund, red.) for indsatsen. Vi har sammen skabt et af verdens bedste luftfragtcentre og et stærkt team, som er klar til at føre cargocentret videre og bringe det til nye højder.

Annonce

Administrerende direktør i Billund Lufthavn takker i samme ombæring sin mangeårige luftfragtchef. 

- Jeg vil gerne rette ham en stor tak for den indsats, han har ydet for CCB og Billund Lufthavn. Jan har virkelig fået Billund Lufthavn på verdenskortet, som attraktiv lufthavn for cargofly og cargo og afleverer et fragtcenter på toppen med endnu et rekordår 2021 - en udvikling at være stolt af, udtaler Jan Hessellund, CEO.

Annonce

Billund Lufthavn skal nu ud og finde en ny chef til cargohandlingselskabet.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|