23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tiptrailer til Herfølge

Annonce

Vognmand Peter E. Nielsen fra Herfølge har været en tur i Hedensted for at hente en ny Kel-Berg tiptrailer hos Lastas.

Traileren på 37 kubikmeter og har automatisk rullepresenning. Bagklappen er tophængt og har udvendige trin. Bunden er fremstillet af 7 mm alu-plade beklædt med 15 mm kunststof. Siderne har 10 mm kunstsof.

Annonce

Traileeren har fire 9-ton BPW-aksler med tromlebremser. Første aksel er løftbar, fjerde aksel er selvstyrende. Der er monteret tilt-alarm og dumperventil. Den nye trailer er leveret af Anders K. Larsen fra Lastas Trucks Danmark.

Annonce

Vognmandsfirmaet P. E. Nielsen ApS blev stiftet i 1929 som Vognmandsforretningen Brdr. Nielsen. I dag beskæftiger virksomheden 33 medarbejdere og har en varieret vognpark. De tilbyder almindelig vognmandskørsel, men er også specialister i modtagelse, sortering, behandling og genbrug af materialer fra både bygge- og anlægsbranchen og industrien.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01