23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

To Volvo’er med dobbeltkobling til Ringsted

SHT Transport i Ringsted har netop fået leveret to nye Volvo FH 540 6x4 med tandemakselløft. Bilerne har 13 liters motor med 540 hk og I-shift gearkasse med dobbelt kobling og bygget op med luftforskydelig skammel og hydraulikanlæg.

Af udstyr kan nævnes: New York førerhuspakke med læder på rat, armlæn og indstigningshåndtag, elektrisk glas-soltag og solgardin i forruden og meget mere.

Der er desuden Udsynspakke+ som indeholder bl.a.

  • regnsensor til visker med justerbar følsomhed
  • Automatisk skift mellem kørelys og nærlys og automatisk højdejustérbare forlygter
  • blindvinkelkamera i passagerside

Bilerne er også udstyret med Aktiv sikkerhedspakke+, med bl.a.

  • Intelligent fartpilot med nødbremsehjælp
  • Radarsystem til vognbaneskift
  • Opmærksomhedsassistent
  • Sporassistent

SHT har valgt at aktivere flådestyringstjenesterne Chaufførtider og Brændstof, som blandt andet hjælper chaufføren med at overholde køre/hviletidsregler. Ved hjælp af Volvo Connect app’en kan chaufføren nemt og overskueligt se sin køre-/hviletidsinfo. Desuden får chauffører og vognmanden brændstofrapporter pr. chauffør/bil, så det er let at få overblik over, hvor der er besparelsesmuligheder, der kan forbedre bundlinjen og reducere miljøpåvirkningen.

Vognmanden har valgt Volvo Guld-servicekontrakt.

Bilerne er opbygget af Volvo Truck Center Viborg, malet hos Haslev Totallakering og leveret af Kim Jørgensen, Volvo Truck Center Taastrup.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.376|instance-web04