23948sdkhjf

To venner købte fire lastbiler: Fik ideen i en brandert

Det blev starten på en ny virksomhed

Salam Sam og Jeppe Larsen er de glade ejere af fire gamle lastbiler. Sammen har de skabt sig en god forretning med Studenterbussen.dk, der fortrinsvis kører omkring Esbjerg, skriver Jydske Vestkysten.

De to venner, der har kendt hinanden siden folkeskolen, sad en aften i en brandert og snakkede om, at det kunne være sjovt at køre med studenter. Og skæbnen ville, at Jeppe Larsen et par dage senere så, at der var en lastbil til salg, der var blevet brugt til studenterkørsel.

De drog til Sjælland, hvor den stod, sammen med den unge Larsens onkel og besigtigede den. Det blev så ikke den, de købte, men en anden og så trillede de hjem til Esbjerg igen… og hurtigt fik de deres første aftaler på plads. Det gik op for dem, at der var masser af muligheder i det her, så et halvt år senere ejede de pludseligt tre lastbiler af mærket Saurer.

Så de startede firmaet Studenterbus.dk

Læs hele artiklen i Jydske Vestkysten her:

To venner købte fire lastbiler: Fik ideen i en brandert

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
DTL om finanslovsforslag: Historisk dyrt for vognmændene
Vestjysk vognmand: Danmark ender som en dieselø
I morgen åbner 52 nye P-pladser for lastbiler
Km-afgift: Regeringen holder kikkerten for det blinde øje
DSV udvider i USA
Skraldemændene i København fortsætter strejke
Andre Nordiske Medier
Licitationen
Motor-magasinet
Søfart

Send til en kollega

0.172