23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DSV hedder igen DSV

Vedtager navneændring, nyt bestyrelsesmedlem og udvidelse af aktiekapitalen.
Annonce

Som ventet har den ekstraordinære generalforsamling i DSV Panalpina A/S i går onsdag vedtaget, at speditions- og logistikgiganten dropper Panalpina fra navnet, så koncernen igen hedder DSV A/S.

Efter opkøbet af schweiziske Panalpina ændrede DSV A/S i september 2019 navn til DSV Panalpina A/S. Et skridt som skulle gøre opkøbet lettere for Panalpinas ansatte. Men med opkøbet af Global Integrated Logistics (GIL) fandt DSV’s ledelse, at der var behov for at samle koncernen under DSV A/S, da det ikke var fair over for medarbejderne i nye opkøb, at man bibeholdt Panalpina-navnet.

Annonce

DSV Panalpina A/S bibeholdes dog som et binavn.

Ny medejer

På den ekstraordinære generalforsamling blev Tarek Sultan Al-Essa medlem af bestyrelsen. Han repræsenterer det kuwaitiske investeringsselskab Agility, der solgte GIL til DSV. Som et led i betalingen har Agility modtaget DSV-aktier svarende til omkring otte procent af aktiekapitalen.

Annonce

Tarek Sultan Al-Essa repræsenterer Agility i DSV’s bestyrelse

Grønt lys for aktieudvidelse

Den ekstraordinære generalforsamling godkendte også planen om en udvidelse af aktiekapitalen i DSV A/S. Der er tale om en udstedelse af nye aktier med en nominel værdi på op til 48 mio. kroner.   /Smir

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|