23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Nyscan tilpasser netværket

Nyscan lukker Scania-servicenetværk i Avedøre.
Annonce

Med virkning fra 1. januar 2017 er Nyscan ikke længere Scania-forhandler med salg af lastbiler, men fortsætter sin Scania-værkstedsautorisation i Roskilde, Køge, Vordingborg og Sakskøbing.

Nyscan a/s har besluttet at trække sit lastbilanlæg på Avedøre Holme ud af det autoriserede Scania-servicenetværk for fremadrettet at fokusere på et andet lastbilmærke.

Annonce

For Scania-kunder i København betyder Nyscans beslutning, at nærmeste autoriserede Scania-anlæg fra nytår vil være Scania Danmarks eget anlæg i Ishøj, samt Nyscans anlæg i Roskilde og Køge.

Annonce

- Nyscans beslutning betyder helt konkret, at anlægget på Avedøre Holme fra 2017 ikke længere vil have de rette it-systemer og arbejdsgange til at håndtere originale reservedele og autoriserede serviceydelser i forbindelse med Scania, fortæller Scania Danmarks servicedirektør Allan Kiby.

Annonce

-Vi respekterer Nyscans beslutning og håber, at berørte kunder har forståelse for situationen, og vi ser i stedet frem til at servicere dem i den sædvanlige høje Scania-kvalitet på de omkringliggende Scania-værksteder, slutter Allan Kiby.

Annonce

Transport Tidende på mobilen:

Download Transport Tidendes gratis app i App Store eller Google Play

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|