23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DHL: Behov for billigere luftfragt

Udvider Airfreight Plus.
Annonce

Hos DHL Global Forwarding har selskabet opdaget et behov for billigere luftfragt.

Derfor har den tyske luftfragt-gigant udvidet sit Airfreight Plus-netværk med Rusland og landene i SNG-regionen, således at produktet nu omfatter 54 lande.

Et skifte i kravene

Annonce

DHL’s Airfreight Plus-produkt er kendetegnet ved at være en løsning, der tilbyder kunder intra-europæiske og intra-asiatiske dør-til-dør løsninger på luftfragt op til to tons.

Virksomheder har gennem løsningen adgang til 11.000 daglige afgange i Europa og Asien med DHL’s egen flåde af fragtfly og kommercielle luftfartsselskaber.

Annonce

Hos DHL Global Forwarding beskriver den globale luftfragtchef, Ingo-Alexander Rahn, at produktets udvidelser til Rusland og SNG-landene er et svar på kundernes efterspørgsel efter omkostningseffektive dør-til-dør luftfragtløsninger:

- Vi har bemærket et skifte fra krav om levering over natten til mere økonomiske distributionsløsninger – og dermed en stigende efterspørgsel efter vores DHL Airfreight Plus-produkt. Ved at tilbyde skemalagte leveringer og et udvalg af transittider og forskellige serviceydelser til en enkel alt-inklusive rate på end-to-end løsninger imødekommer vi kundernes behov for omkostningseffektive transportmuligheder, mens vores egen luftfragtforretning og fodaftryk i Europa og Asien vokser, siger han.

Annonce

Airfreight Plus vil blive implementeret i Rusland i midten af 2016, mens SNG-regionen må vente til slutningen af året.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03