23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fra K + N til DHL

Tim Scharwath ny divisions-CEO.
Annonce

I sidste måned kunne man her i nyhedsbrevet læse, at Kuehne + Nagels luftfragtchef Tim Scharwath havde valgt at forlade selskabet efter 24 år.

Nu fremgår det af en pressemeddelelse fra K + N’s største konkurrent, Deutsche Post DHL Group, at selvsamme Scharwath er blevet ansat som ny administrerende direktør for Global Forwarding, Freight, som er en af DHL’s fire divisioner.

Annonce

Ifølge meddelelsen vil Scharwath overtage den prestigefyldte post inden for de næste tolv måneder. I mellemtiden får DHL-topchef Frank Appel ansvaret for den store division, og den administrerende direktør udtaler:

Annonce

- Vi er glade for, at Tim Scharwath bliver en del af gruppeledelsen, hvor han vil overtage ansvaret for vores Global Forwarding og Freight-division. Han kommer med en imponerende historik inden for spedition, og han er ideel til at fortsætte den opmuntrende fremgang, vi begynder at se i vores speditions-forretning, som vi gradvist vil øge over årene, siger Frank Appel.

Annonce

Under Tim Scharwaths ledelse voksede Kuehne + Nagel til at blive verdens næststørste luftfragtspeditør – kun overgået af DHL Global Forwarding.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|