23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

El-bils produktion i Viborg

Produktion af dansk golf-bil hentet hjem fra Finland.
Annonce

JP Group i Viborg har længe produceret reservedele til den europæiske bilindustri. Men Viborg-virksomheden er også selv blevet bil-producent. Det er den el-drevne golf-bil Garia, der indtil for et par år siden blev produceret ved Valment i Finland, der ruller af samlebåndet hos JP Group. Overflytningen har taget et par år og fra årsskiftet har JP Group stået for hele produktionen af Garia.

Annonce

I år forventes produktionen at nå op på 600 biler og næste år er 1000 producerede enheder. Vækst-forventningerne skyldes at luksus-golfbilen nu også tilbydes i en livsstils-udgave, samt i en arbejdsbilsudgave.

Annonce

Det skriver Viborg Folkeblad.

- Vi har lavet 700 biler ud fra det vi overtog i Finland. Fra i år bliver alt lavet i Viborg, og vi forventer at fremstille i nærheden af 600 el-biler, siger divisionsdirektør Bjarne Dahlby hos JP Group til det lokale dagblad.

Annonce

Arbejdsbilsudgaven – den såkaldte Utility-model med større kabine og lad – er målrettet til kommuner, boligforeninger og lignende, samt naturligvis til arbejdsbrug i golf-klubber.

Annonce

Livsstils-udgaven af Garia custom-opbygges efter kundernes specielle ønsker.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.034|