23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

SCM-kandidatafhandling 2015

DB Schenker-prisen uddelt for bedste cand.merc.
Annonce

Torsdag den 5. november 2015 blev DB Schenker-prisen for bedste cand.merc. SCM-kandidat-afhandling tildelt Benjamin Munk og Jeppe Kallesøe. De vandt prisen for afhandlingen "Evaluating e-auction use in the procurement process - A case study based on the Maersk Group".

Annonce

Det er 7. gang, at prisen på DKK 10.000 uddeles på CBS, og den blev overrakt af DB Schenker Logistics’ HR-manager i Danmark, Maria Haag Montiveros, på vegne af DB Schenker Rail og DB Schenker Logistics.

- Hos DB Schenker er vi begejstrede for at kunne støtte nye talenter, som kan udforske og udvikle moderne supply chain-løsninger. Det er meget lærerigt for os at arbejde sammen med CBS omkring kåringen af årets bedste kandidatafhandling på cand.merc.-studiet i Supply Chain Management. Vekselvirkningen mellem det teoretisk optimale og det praktisk mulige er ofte det sværeste – men også det, vi som branche vinder mest ved, udtaler Maria Montiveros.

Annonce

Den vindende opgave fik karakteren 12, som i sig selv en indikation af det høje faglige niveau hos Benjamin Munk og Jeppe Kallesøe. Prof. Britta Gammelgaard, CBS fortæller:

- Afhandlingen bidrager med signifikant ny viden til SCM feltet omkring anvendelse af e-aktioner i supply chains. Afhandlingen har en total cost of ownership tilgang og konkretiserer anvendelsen af e-auktioner med en dynamisk og nuanceret værdi-forståelse for virksomhedens, indkøbsorganisationens, og leverandørnetværkets anvendelse af e-auktioner.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04