23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

580'er erstatter brændt 620'er

Vordingborg-vognmand godt kørende igen.
Annonce

Vognmand Jørgen Hemmingsen, Vordingborg, kører nu videre i en ny Scania R 580 LB6x2, leveret af Nyscan i Vordingborg.

Bilen erstatter en ældre Scania R 620, der desværre gik tabt ved en brand tidligere i år. Branden gik heldigvis ikke ud over tippelad og suge- / blæseanlæg, så det har Næstved Vognopbyg overflyttet til den nye bil, der også skal køre med samme forholdsvis nye 4-akslede AMT påhængsvogn.

Annonce


På grund branden risikerede Jørgen Hemmingsen at få problemer med at servicere sine kunder, men takket være Nyscans salgskonsulent Per Mogensen lykkedes det at skaffe en hurtig produktionsplads hos Scania i Södertälje, så erstatningsbilen kunne leveres et par måneder hurtigere end normalt. Også Næstved Vognopbyg og Auma Autolakering i Frederikssund har ydet en ekstra indsats for at få R 580’eren klar så hurtigt som mulig.

Annonce


Den er i øvrigt ualmindeligt veludstyret med masser af komfortudstyr i det rummelige Highline førerhus. Blandt udstyret kan nævnes lædersæder med indbygget ventilation, termoruder, fuldautomatisk AC-anlæg, køleskab, instrumentering med stort farvedisplay, ekstra 9,5 kW motor- og kabinevarmer m.m.

Annonce

Den nye R 580’er er allerede sat i drift, og den får i løbet af cirka en måned selskab af en ny R 580 bogietrækker fra Nyscan i Vordingborg. Omkring 1. december følger endnu en ny R 580 forvogn, så der er gang i hjulene hos Hemmingsens Transport, der i dag råder over 21 lastbiler og vogntog. Der står Scania på fronten af de 19.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03