23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Logistikgigant bliver større

Amerikansk 3PL på franske hænder.
Annonce

Den franske logistikkæmpe GEODIS har købt et af USA’s største 3PL – tredjepartslogistikselskaber OHL (Ozburn-Hessey Logistics) for et endnu ikke offentliggjort beløb.

GEODIS er ejet af Frankrigs største transport- og logistikselskab SNCF Logistics. Med mere end 120.000 kunder og 30.000 medarbejdere når GEODIS en årlig omsætning på lige over 50 mia. kr.

Annonce

OHL ejes af kapitalfonden WCAS. Det opererer flere end 120 distributionsterminaler i USA, der tilsammen har mere end 36 mio. kvadratmeter varehusplads, og selskabet omsætter for knap ni mia. kr. årligt.

Annonce

Dermed er det en af årets helt store og opsigtsvækkende handler i den globale transport- og logistikbranche, der også tiltrækker sig meget opmærksomhed i udenlandske branchemedier.

Annonce

Administrerende direktør i GEODIS, Marie-Christine Lombard, udtaler i en pressemeddelelse:

- Vi er stolte over at byde OHL’s kunder og medarbejdere velkommen hos GEODIS, og over at tilbyde vores globale kunder OHL’s ekspertise og tilstedeværelse på det nordamerikanske marked, siger direktøren.

Annonce

Den store handel afventer nu godkendelser fra de relevante konkurrencemyndigheder.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|