23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Flot færgeresultat giver besk kritik

Bilister og vognmænd mener færgerederi udnytter monopollignende status.
Annonce

Det er småt med begejstringen over færgerederiet Scandlines imponerende regnskab, der viser en overskudsgrad på 35 procent, hos rederiets kunder.

De mener Scandlines udnytter rederiets monopollignende status på ruterne Rødby-Puttgarten og Gedser-Rostok til at sætte færgetaksterne urimeligt højt. Det kan Scandlines angiveligt gøre, fordi alternative rejseruter vil øge rejsetiden voldsomt.

Annonce

Over for dagbladet Børsen kritiseres Scandlines prispolitik fra bilisternes organisation FDM. En kritik, som får opbakning fra vognmandsside, hvor HCS A/S adm. direktør, udtaler at prissætningen – selv ved storkunderabatter – er urimeligt høj.

Annonce

- Scandlines har udnyttet de facto monopolet på Rødby-Puttgarden til det yderste, siger Ole Bolm, adm. direktør i HCS A/S ifølge Børsen.

Han mener, at færgetaksterne på Rødby-Puttgarden nok er blandt de højeste i verden målt på pris for hvert minut på overfarten.

Annonce

I Scandlines stiller koncernchef Søren Poulsgaard sig uforstående over for påstanden om, at rederiet udnytter sin position med henvisning til, at Scandlines ikke tvinger kunder om bord på færgerne.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.054|