23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Nyt fortov til Svendborgsundbroen

Giver gener for lastbiler.
Annonce

Vejdirektoratet skal lægge belægning på fortovet på Svendborgsundbroen fra midten af april frem til september. Der er tale om en kunststofbelægning, som gerne skulle give en bedre kørselskomfort for cyklister.

Arbejdet går i gang mandag den 13. april og laves i to etaper. I første etape gælder det fortovet langs den sydgående kørebane, hvorfor cyklende og gående skal bruge fortovet på den modsatte side. I anden etape tager vi fat på fortovet på den modsatte side, hvorfor cyklende og gående skal benytte det nyligt renoverede fortov i stedet for.

Annonce

Vejdirektoratet forventer, at arbejdet lukker de to fortove i ca. to måneder for hver retning. Samtidig vil arbejdet medføre en indsnævring af vognbanerne over broen og hastighedsnedsættelse over broen på 50 km/t.

Annonce

Almindelige personbiler og busser kan ligesom hidtil fortsat benytte broen under arbejdet. Brede køretøjer kan passere broen i henhold til retningslinjer angivet i udskrift for særtransporter.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03