23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Passagerrekord i Helsinki

Næsten 16 mio. rejste igennem Finlands største lufthavn i 2014.
Annonce

Sidste år rejste 15,9 mio. passagerer igennem Helsinki Airport. En stigning på 4,4 procent – eller 670.000 passagerer - målt imod 2013 og samtidig ny rekord.

Især vækst på transit

Særligt lufthavnens internationale trafik sørgede for, at passagerantallet skød i luften som aldrig før. Antallet af rejsende til og fra udlandet steg med 4,6 procent, og hele 5,3 procent flere transitpassagerer benyttede sig af lufthavnen. Indenrigsruterne noterede en passagerfremgang på 3,1 procent.

Annonce

Direktør for lufthavnsnetværk, salg og marketing hos Finavia, Joni Sundelin:

- På trods af den økonomiske afmatning i Asien vokser efterspørgslen på lufttransport. Helsinki Airport har yderligere styrket sin position i den hårde konkurrence mellem transitlufthavne. Vi forbereder os på at yde en bedre service til vores rejsende og forventer, at antallet af passagerer fortsat stiger i år, lyder det.

Annonce

Udover at have tiltrukket flere passagerer, faldt antallet af landinger med 1,5 procent, og det afslører også, at lufthavnen og flyselskaberne er blevet bedre til at fylde flyene.

I alt rejste næsten 20 mio. passagerer, 19.691.593, igennem alle Finavias lufthavne i 2014, hvilket er 3,6 procent flere end forrige år. 26 procent var indenrigstrafik, og trafikken til udlandet stod for de resterende 74 procent.

Annonce

Finavia ejes af den finske stat, og har ansvaret for vedligeholdelse og udvikling af landets 25 lufthavne.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03