23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Øget ventetid ved Vestkysthavne

Tysk containerrederi melder om forsatte flaskehalsproblemer på USA’s vestkyst.
Annonce

Hapag-Lloyd udsendte mandag en status over forholdene i USA’s vestkysthavne, der siden sidste sommer har kæmpet med tiltagende forsinkelser i godshåndteringen.

Det tyske containerrederi oplyser, at produktiviteten fortsat halter mærkbart i de berørte havne. Containerskibe er stadig tvunget til at kaste anker ud for vestkysthavnene, fordi der ikke er plads under containerkranerne.

Annonce

I Seattle/Tacoma, Oakland og Los Angelses/Long Beach er problemet angiveligt voksende.

Derfor opfordrer Hapag-Lloyd såvel kunder som truckingselskaber til at holde øje med notifikationer fra de enkelte containerterminaler, da anløbsvinduerne hele tiden skifter.

Annonce

I starten af sidste uge enedes parterne bag den arbejdskonflikt, der er hovedårsagen til flaskehalsproblemerne på vestkysthavnene, PMA og ILWU, om at anvende en føderal mægler i et forsøg på at få forhandlingerne til at glide.

Annonce

Flaskehalstillæg

Hapag-Lloyd har indført et flaskehalstillæg på 85 USD per container fra og med 9. Februar 2015. Det gælder dog kun for containerterminalen i Portland, hvor stevedoreomkostningerne er øget.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.081|instance-web01