23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Chefen skal betale fartbøder

Ny lov sender bøder til ejer af køretøjet ved mindre fartovertrædelser.
Annonce

Ejeren af et køretøj skal fremover selv betale hastighedsbøder, selv om ejeren ikke selv er fartsynderen.

Det vedtager regeringspartierne sammen med SF og Enhedslisten, ifølge Arbejdsmiljøviden.dk i en kommende ny lov.

Mere præcist er det ejeren eller den registrerede bruger af køretøjet, der hæfter for fartbøden, medmindre føreren erkender at have siddet bag rattet. Det kan eksempelvis betyde, at arbejdsgivere fremover skal betale for fartbøder, som politiet har givet for færdselsforseelser, deres medarbejdere har begået.

Annonce

Den nye lov kommer dog kun til at gælde for mindre hastighedsforseelser, det vil sige hastighedsforseelser, hvor der køres højest 30 procent for hurtigt.

Annonce

Ved større hastighedsforseelser vil det fremover stadig være føreren af køretøjet, der skal betale bøden. Justitsministeriet forventer, at loven træder i kraft i begyndelsen af 2015.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web04