23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mærsk dropper forsikringer

En årlig regning på 2 mia. kr. i forsikringspræmier på skibe, borerigge, platforme og meget andet.
Annonce

Det var den kontante virkelighed for rederi- og oliegiganten A.P. Møller-Mærsk for bare fire år siden. Men selv for Danmarks største virksomhed er det mange penge, og derfor har A.P. Møller-Mærsk diskret oprettet sit eget forsikringsselskab, Maersk Insurance, der har fungeret siden 2012, skiver Børsen.

Annonce

Resultat: A.P. Møller-Mærsks årlige forsikringspræmier til de store forsikringsselskaber er skrumpet med omkring 600 mio. kr.

Annonce

Og A.P. Møller-Mærsk står ikke alene. En perlerække af andre store, danske koncerner har etableret egne, interne forsikringsselskaber, der også kaldes captives. Det gælder for eksempel Carlsberg, Danish Crown, Dong, Arriva, TDC, Lundbeck og DSV. Flere andre kigger aktivt på muligheden for at gøre det samme.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04