23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Nyt piratangreb i Guineabugten

Flere besætningsmedlemmer skal være taget som gidsler.
Annonce

Et unavngivet handelsskib er blevet angrebet af pirater i Guineabugten. Flere af skibets besætningsmedlemmer skal være blevet taget som gidsler.

Det skriver maritime.direct med sikkerhedsfirmaet Dryad Global som kilde.

Det er angiveligt anden gang på mindre end et år, at det unavngivne handelsskib er blevet angrebet af pirater.

Annonce

Skibet blev overfaldet på en position sydøst for Agbami Terminalen i Nigeria, da det var på vej fra Lomé til Libreville. Handelsskibet skal nu være på vej i havn.

Annonce

Angrebet kommer kort tid efter, at fregatten Esbern Snare begyndte at patruljere farvandet i Guineabugten for at beskytte handelsskibe mod piratoverfald.

Annonce

Det overfaldne handelsskib blev – hvis de endnu ubekræftede oplysninger stemmer – angrebet inden for territorialt farvand, hvor den danske fregat ikke kan operere. Men da de piratplagede farvande omfatter et enormt havområde er det langt fra sikkert den danske fregat var i nærheden, da angrebet fandt sted.   /Smir

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web01