23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny mand i bestyrelsen i Danske Rederier

Nyt medlem er adm. direktør for Ziton A/S, Thorsten Jalk.
Annonce

Fire medlemmer af bestyrelsen i Danske Rederier er netop blevet genvalgt på årets generalforsamling og et nyt medlem er valgt.

Nyt medlem af bestyrelsen er Thorsten Jalk, CEO for rederiet ZITON A/S. Han erstatter Martin Fruergaard, CEO, Ultragas ApS, som rykker videre som CEO for Pacific Basin i Hong Kong.

Annonce

- Jeg er glad for tilliden og ser frem til arbejdet i Danske Rederiers bestyrelse med at sikre de bedst mulige vilkår for at drive rederivirksomhed i og ud af Danmark. Vi er en af verdens allerstørste søfartsnationer og har aktiviteter i stort set alle segmenter – den position skal vi bevare, siger Thorsten Jalk.

Annonce

Der er genvalg til formand Jacob Meldgaard, CEO, TORM A/S og næstformand Henriette H. Thygesen, CEO, Maersk Fleet and Strategic Brands hos A.P. Møller - Mærsk, ligesom den øvrige bestyrelse er genvalgt.

- Jeg vil gerne takke Martin Fruergaard for hans indsats i bestyrelsen og ønske god vind med hans nye spændende opgave hos Pacific Basin i Hongkong. Samtidig vil jeg ønske Thorsten Jalk et varmt velkommen i bestyrelsen. Han repræsenterer et af vores vækstsegmenter, og han vil uden tvivl kunne bidrage i bestyrelsesarbejdet blandt andet med hans store viden om offshore-vind, siger Jacob Meldgaard, formand for Danske Rederier og CEO i TORM A/S.

Annonce

Den samlede bestyrelse ser herefter sådan ud:

Jacob Meldgaard, CEO, TORM A/S (formand) (genvalgt)

Henriette H. Thygesen, CEO, Maersk Fleet and Strategic Brands, A.P. Møller - Mærsk (næstformand)

Torben Carlsen, CEO, DFDS A/S (genvalgt)

Jan Rindbo, CEO, Dampskibsselskabet NORDEN A/S (genvalgt)

Christian M. Ingerslev, CEO, Maersk Tankers A/S (genvalgt)

Annonce

Lars Hjorth Simonsen, Skibsreder, M. H. Simonsen ApS

Peter Lytzen, CEO, ESVAGT A/S

Thorsten Jalk, CEO, ZITON A/S (nyt medlem)

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.159|instance-web03