23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny i Drilling-bestyrelse

Mærsk opstiller Alastair Maxwell.
Annonce

Alastair Maxwell opstilles som nyt bestyrelsesmedlem i Maersk Drilling i forbindelse med selskabets spaltning med hovedselskabet A. P. Møller – Mærsk A/S, der forventes at opnå godkendelse ved Mærsks årlige generalforsamling 2. april 2019.

Alastair Maxwell er finansdirektør i GasLog Ltd og GasLog Partners LP. Inden da havde han 29 års erfaring inden for branchen for investeringsbanker – senest som med-leder af Energy Investment Banking i Goldman Sachs Group, Inc.

Annonce

Claus V. Hemmingsen, bestyrelsesformand i Maersk Drilling:

- Det glæder mig, at Alastair Maxwell har accepteret at være opstillet som nyt bestyrelsesmedlem i selskabet efter spaltningen. Alastair har en stærk international profil med mere end 30 års erfaring på kapitalmarkederne og en dybtgående forståelse af olie- og gas-værdikæden, hvilket vil styrke sammensætningen af bestyrelsen yderligere, siger Claus V. Hemmingsen. /anga.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02