23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DSV øger forretningen

Melder om fremgang på alle forretningsområder.
Annonce

DSV A/S kunne i tredje kvartal notere en nettoomsætning på 20,2 milliarder kroner – 1,5 mia. kroner mere end i samme kvartal sidste år. I årets første tre kvartaler er omsætningen øget til 58,1 milliarder kroner.

- Vi har leveret stærke resultater i de første ni måneder af 2018, inklusive en sund top-line vækst på tværs af alle forretningsområder, og fortsat forbedrede marginer. Implementeringen af handels afgifter skaber fortsat usikkerhed i vores branchen, men indtil nu har vi kun set meget beskedne effekter på vores aktiviteter. Baseret på vores præstationer til dato og forventningerne til resten af året, har vi justeret vores forventninger, siger DSV A/S adm. direktør Jens Bjørn Andersen.

Annonce

Driftsresultatet før særlige poster (EBIT) forventes nu at ligge i spændet fra 5,4 mia. til 5,6 mia. kroner (hidtil 5,3 mia. til 5,6).

Annonce

Forventningerne til det frie cash flow er uændret 4,2 mia. kroner. /Smir

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|