23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Trafikaftale hjælper virksomheders innovationslyst

Den brede trafikaftale, der torsdag blev indgået mellem Folketingets partier og transportminister Pia Olsen Dyhr om udmøntning af blandt andet 48,3 mio. kr. til energieffektive transportløsninger, kan måske i det samlede statsregnskab synes som dråber i havet.
Annonce

Den brede trafikaftale, der torsdag blev indgået mellem Folketingets partier og transportminister Pia Olsen Dyhr om udmøntning af blandt andet 48,3 mio. kr. til energieffektive transportløsninger, kan måske i det samlede statsregnskab synes som dråber i havet.

Annonce

Men det hjælper helt konkret de danske virksomheder – også vognmænd – til at få gennemført projekter, der ellers ikke ville være blevet til noget.

DTLs underdirektør Ove Holm er derfor meget tilfreds med, at der nu er sat beløb på støtten til de enkelte projekter.

-Blandt de mange projekter om energieffektivitet er nogle, hvor vognmænd er involveret, og de får nu mulighed for at komme videre med deres nuværende ideer og ikke mindst få lyst til innovation.

Annonce

Pakker, byggeri og rullepresenninger

Ove Holm peger på blandt andet et projekt om elbiler og el-scootere til kurérkørsel, der involverer pakkepostfirmaet GLS Express, og som har fået tilført 700.000 kr. Pakkedistribution er i rivende vækst, og det er nødvendigt at se på muligheder for alternativer til den normale billogistik.

Penge i form af 3,4 mio. er der også blevet til projektet, "effektiv byggelogistik i praksis", der skal se på optimeringen af transporten til og fra samt ikke mindst på byggepladserne, og som også vil inddrage vognmandsvirksomheder sammen med SBI fra Aalborg Universitet.

Annonce

Endelig fortsætter projektet "distribution i ydertimerne", som beskæftiger sig med leveringer uden for myldretiden og involverer vognmandsvirksomheder i praksis. Dette projekt, som nu har fået tildelt yderligere 1,6 mio., har lige afrapporteret sin første fase med blandt andre renovationsfirmaet M. Larsen på en stor konference i Odense, hvor mange gode ideer kom på bordet.

Annonce

Et projekt, som vognmændene senere kan få gavn af, er det såkaldte ECO Top 2, der har fået tildelt 300.000 kr. til videreudvikling af en særlig aerodynamisk opbygget rullepresenning til lastbiler og trailere. Det er Spørring Karrosserifabrik, der er den drivende kraft bag ved opfindelsen.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|