23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Polsk chauffør slap måske for billigt fra bropåkørsel

Mandag den 15. juli påkørte en polsk chauffør med sit sættevognstog baneviadukten over Snoghøj Landevej i Fredericia.
Annonce

Mandag den 15. juli påkørte en polsk chauffør med sit sættevognstog baneviadukten over Snoghøj Landevej i Fredericia.

Det skriver Fredericia Dagblad. En 40 skibscontainer på trailerens lad ramte på overkanten af viadukten, hvorved broen blev beskadiget og en personbil, der samtidig kørte forbi, blev ramt af betonstykker fra viadukten. Banedanmark måtte sætte en reparation i gang, og den ene vejbane måtte derfor spærres i to dage, mens reparationsarbejdet stod på.

Annonce

Ifølge de informationer TTN har fået om sagen, er den polske chauffør sluppet uden nogen form for sanktioner fra Politiet, hvilket vækker en del undrer i erhvervet.

Annonce

TTNs redaktion har derfor rettet henvendelse til Sydøstjyllands Politi for at hører om sagsbehandlingen og hvorfor der eventuelt ikke er faldet nogen bøder i sagen.

Annonce

Der findes eksempler på at danske chauffører ved den samme type forseelse er blevet hårdt straffet. Derfor følger TTN op på sagen.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01