23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Strejke hos Widerøe

Efter tre timers mægling brød forhandlingerne mellem kabinepersonalet og det norske flyselskab Widerøe sammen.
Annonce

Efter tre timers mægling brød forhandlingerne mellem kabinepersonalet og det norske flyselskab Widerøe sammen.

Det udmundede i en strejke onsdag blandt kabinepersonalet, som har lammet flyselskabets omkring 400 flyvninger fra 42 forskellige lufthavne og vil berøre omkring 11.000 passagerer.

Annonce

Kabinepersonalet nedlagde arbejdet ved midnatstid, da parterne - fagforeningen Parat og det SAS-ejede Widerøe - ikke kunne nå til enighed. Personalet har ikke ønsket højere løn eller kortere arbejdstid, men indflydelse på pensionsordningerne. De vil have medbestemmelse på linje med piloterne, skriver E24.no.

Annonce

-Kabinepersonalet i Widerøe er de eneste af de flyvende ansatte i hele SAS-koncernen, som ikke har forhandlingsret på egen pensionsordning. Pension er også en del af vores arbejdsvilkår, og dette krav vil ikke koste Widerøe en krone, siger Lars Petter Larsen, forhandlingsleder i Parat til E24.no.

Annonce

Men i Widerøe er kommunikationsdirektør Richard Kongsteinen uforstående over for strejken.

-Jeg er chokeret. Vi har tilbudt et forlig, som sikrer medarbejderne mod ændringer i vilkårene for pension indtil 2017, og det har de afvist, siger han til NTB, skriver E24.no.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web04