23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

To gange link til Danske Fragtmænd

Danske Fragtmænd Transport A/S har endnu en gang afhentet to af deres nye toakslede Kel-Berg linktrailere, fra Lastas A/S i Hedensted.
Annonce

Danske Fragtmænd Transport A/S har endnu en gang afhentet to af deres nye toakslede Kel-Berg linktrailere, fra Lastas A/S i Hedensted.

De har hver en tilladt totalvægt på 36.000 kg., og ruller på to 10 tons SAF-aksler med tromlebremser, der er hængt op med original SAF-luftaffjedring.

Annonce

Lastas A/S har opbygget hver linktrailer på et letvægts chassis med længdevanger opsvejset i I-profil. Der er brugt stærke tværvanger og forstærkninger til begge, der giver et meget stabilt chassis. Linktrailerne leveres begge to med forskydelige aksler og fast skammel over hjulsektionen i bag. Der er ligeledes monteret aluminiumsbagdøre med to kraftige stanglukkere pr. dør på begge trailere.

Annonce

Ydermere er begge trailere udstyrede med skydegardinsider i 850 g/m2 kvalitetsdug, topruller af slagfast plast med stålkuglelejer og rustfrie overcenterlukkere for ca. hver 600 mm. Begge trailere er derudover udstyrede med gardinstrammere i højre og venstre side.

Annonce

Linktrailerne er solgt af Anders K. Larsen.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04