23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Maritime virksomheder skal tænke langsigtet

Det kræver kreativitet, nytænkning og øget samarbejde, hvis de maritime arbejdspladser skal tilbage til Danmark. Det vurderer lektor Jacob Kronbak fra Syddansk Universitet i Esbjerg.
Annonce

Det kræver kreativitet, nytænkning og øget samarbejde, hvis de maritime arbejdspladser skal tilbage til Danmark. Det vurderer lektor Jacob Kronbak fra Syddansk Universitet i Esbjerg.

Ifølge shippingwatch.dk er der de seneste fem år forsvundet 15.000 maritime arbejdspladser fra Danmark.

Annonce

Hvis udviklingen skal vendes, skal eksempelvis havnene tænkte mere langsigtet. Også selvom det ser godt ud lige for tiden. Som for eksempel på Esbjerg Havn.

- Det er gået godt for dem indtil nu, men det betyder jo ikke, at det går godt fremover. Hvis man vil drive det videre, og geare det to tænder mere, så skal der noget mere til, siger Jacob Kronbak, der er lektor ved Enhed for Maritim Forskning på SDU i Esbjerg til P4 Esbjerg.

Annonce

Jacob Kronbak efterlyser, at virksomheder ser på mulige samarbejdsaftaler med andre virksomheder, for at undgå at arbejdspladserne flytter til udlandet.

- Virksomhederne skal kigge på de samarbejdsrelationer, de har. I øjeblikket er der lidt for meget af det, man kalder "sub-optimering". Alle aktører forsøger at optimere deres egen lille forretning, men hvis man ligesom prøvede at kigge på hele transportkæden, og prøvede at optimere den i stedet, så kunne forretningen blive meget større for alle parter, siger Jacob Kronbak.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|