23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Redningskorps Danmark udvider

Nye afdelinger i Randers og Esbjerg, ligesom redningskorpset nu også servicerer vognmændene og landbruget.
Annonce

Nye afdelinger i Randers og Esbjerg, ligesom redningskorpset nu også servicerer vognmændene og landbruget.

Det er gået stærkt for Redningskorps Danmark A/S og direktør Henrik Kalmer. Redningskorpset er kun i sit andet leveår, men allerede nu dækker korpset det meste af landet med aktiviteter i Risskov/Aarhus, Brenderup/Fyn og Hjørring – samt nu også i Randers og Esbjerg, hvor der netop er blevet åbnet nye afdelinger.

Annonce

- Inden året er omme vil vi også have en station på Sjælland, siger Henrik Kalmer. Dermed er det hele gået væsentlig hurtigere end vi havde forventet, men vi vokser blot i takt med vore kunders behov.

Med de seneste etableringer i Esbjerg og Randers er Redningskorps Danmark nu også gået ind i landbruget og vognmandbranchen og servicerer branchen med nyindkøbt materiel fra de to jyske stationer samt fra Fyn.

Annonce

Redningskorps Danmark A/S forretningsområder omfatter nu både autohjælp, skadeservice, callcenter, kontrolcentral og vægtervirksomhed.

Henrik Kalmer forventer desuden snart at ansætte 2-4 sælgere til salg af tyveri alarmer, uddannelse og serviceydelser.

Annonce

Redningskorps Danmark har nu 24 fastansatte medarbejdere samt 30 medarbejdere på deltid. Dertil kommer, at redningskorpset bruger en række underleverandører.

På billederne ses redningsdirektør Henrik Kalmer sammen med Carsten Kruse, der er stationsleder i Randers, mens det andet foto viser Jens Tobiasen, statsionsleder i Esbjerg.

Annonce

Herunder ses stationen i Esbjerg.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04