23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Aftale om Storstrømsbro ventes på plads

Finansieringen af en ny Storstrømsbro ventes at falde på plads i dag, erfarer DR Nyheder.
Annonce

Finansieringen af en ny Storstrømsbro ventes at falde på plads i dag, erfarer DR Nyheder.

Når Folketingets trafikforligs-partier mødes, kan de afgøre fremtiden for både en Storstrømsbro og en lang række nye veje forskellige steder i landet.

Men om det ender med en lille aftale om en Storstrømsbro eller et stort vejforlig til i alt 11 milliarder kroner, afhænger af, om motorvejen mellem Herning og Holstebro kommer på bordet

Annonce

I dag er det sidste chance, hvis de danske politikere skal have fingre i den første pose EU-penge til en ny Storstrømsbro på 110 millioner kroner. Derfor tyder alt på, at oppositionspartierne i trafikforligskredsen nu efter måneders diskussioner vil nikke til, at ansøgningen sendes afsted og dermed også til at byggeriet til i samlet set ca. 4 milliarder kroner går i gang.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.098|