23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Andresen bliver til Nagel

Der er et navneskifte på vej i Padborg-koncernen.
Annonce

Der er et navneskifte på vej i Padborg-koncernen.

Et historisk navn i den danske transport- og speditionsbranche forsvinder så småt 1. marts: Da skifter Andreas Andresen A/S i Padborg nemlig navn til Nagel - og tager dermed navn efter sine ejere, den tyske Nagel Group.

Annonce

Andreas Andresen var indtil for en årrække siden en familieejet, sønderjysk virksomhed. Siden købte Nagel Group sig ind og overtog stadig flere andele i den sønderjyske virksomhed, der er specialiseret inden for temperaturregulerede transporter.

Annonce

Nagel Group ejer i dag 100 procent af virksomheden, og har efter en årrække med underskud i Andreas Andresen skudt ny kapital i virksomheden. De senere år er nyt materiel desuden indkøbt med Nagel-logo.

Annonce

Medarbejderne i Andreas Andresen og virksomhedens datterselskaber er blevet orienteret om navneændringen, som efter sigende skulle være på Padborg-virksomhedens eget initiativ. Ledelsen vil orientere markedet officielt om navneændringen den 1. marts.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|