23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Region betalte omstridt firma

Også Region Syddanmark har brugt det meget omdiskuterede og kritiserede pr- og lobbybureau Waterfront.
Annonce

Også Region Syddanmark har brugt det meget omdiskuterede og kritiserede pr- og lobbybureau Waterfront.

Regionen betalte 700.000 kroner til Waterfront for at få dem til at påvirke trafikpolitikerne, så politikerne ville få øjnene op for en broforbindelse i Syddanmark i stedet for en broforbindelse over Kattegat.

Annonce

Det skriver Fyens Stiftstidende i dag.

Samarbejdet mellem regionen og lobbybureauet stod på i et års tid, men ifølge regionsdirektør Mikkel Hemmingsen burde det være afbrudt før.

Annonce

- Vi fik noget for pengene de første måneder, men herefter er det svært at se effekten. Vi var ikke gået så fordomsfrit ind i samarbejdet, hvis vi havde kendt til de sager, der nu er kommet frem, siger Mikkel Hemmingsen til avisen.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|