23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DAT frygter Ryanair

Nyheden om, at Ryanair har planer om at rykke ind i Norge for at kæmpe om indenrigstrafikken, har skabt bekymring hos det danske flyselskab Danish Air Transport (DAT).
Annonce

Nyheden om, at Ryanair har planer om at rykke ind i Norge for at kæmpe om indenrigstrafikken, har skabt bekymring hos det danske flyselskab Danish Air Transport (DAT).

DAT, der flyver adskillige indenrigsruter i Norge samt flyver til landet fra Esbjerg, Billund og København, kan nemlig ikke konkurrere med det irske lavprisselskab.

Annonce

Det siger adm. dir. Jesper Rungholm til Nrk.no.

- Vi ved jo alle, at de udnytter de europæiske regler, når det gælder løn og ansættelsesvilkår. De er dygtige til at købe fly til den rigtige pris, hvilket betyder, at hvert sæde koster dem mindre. Vi er ikke i stand til at konkurrere med dem, siger han.

Annonce

Få sæder kan ødelægge osRyanair flyver allerede til Sandefjord Lufthavn Torp og Moss Lufthavn Rygge, og det er sidstnævnt topchef Michael O'Leary er i dialog med omkring nye indenrigsruter.

Annonce

Jesper Rungholm fortæller, at bare det at miste nogle få kunder til Ryanair ville give store problemer.

- Vi har færre sæder i flyene og er følsomme. Bare det at miste fem til 10 passagerer per flyvning kan ødelægge vores økonomi.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|