23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Kuratorer vandt strid om flymotorer

En strid om flymotorer fra konkursboet efter Cimber Sterling fik fredag en foreløbig afslutning i Vestre Landsret.
Annonce

En strid om flymotorer fra konkursboet efter Cimber Sterling fik fredag en foreløbig afslutning i Vestre Landsret.

Boets kuratorer fik rettens ord for, at en række motorer tilhører ejerne af de fly, hvor på de var monteret på konkurstidspunktet. Det skriver check-in.dk.

Annonce

I månederne op til konkursen den 3. maj i år flyttede Cimber Sterlings mekanikere rundt på motorer og andre komponenter mellem flyene for at holde så mange som muligt i luften. Det betød at en stor gruppe af fly på konkurstidspunktet stod uden motorer og lignende.

Annonce

De kreditorer, som ejede de ”skrallede” fly, mente, at motorerne tilhørte de fly og burde sættes tilbage på dem. Men det mente de kuratorer, der er sat til at udrede værdierne i konkursboet, ikke.

Annonce

Kreditorerne gik derfor til Fogedretten i Sønderborg og krævede motorerne udleveret. Det gav Fogedretten dem medhold i. Men det blev fredag afvist i Vestre Landsret, der gav kuratellet i Cimber Sterling medhold i, at sagen er uegnet til fogedretlig behandling.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web02