23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lærlinge bygger bro mellem Danmark og Tyskland

Et nyt, lille lærlingeinitiativ mellem virksomheder på Lolland-Falster og i Lübeck er et konkret eksempel på, at der er en større bevægelse på vej mellem det danske og det tyske arbejdsmarked.
Annonce

Et nyt, lille lærlingeinitiativ mellem virksomheder på Lolland-Falster og i Lübeck er et konkret eksempel på, at der er en større bevægelse på vej mellem det danske og det tyske arbejdsmarked.

På længere sigt kan det også skabe grundlag for længerevarende samarbejder mellem de tyske og danske virksomheder.

Annonce

Tyske lærlinge har tidligere i år været på udveksling hos tre danske el-firmaer, der er samlet i konsortiet Lolland-Falster Technical Contractors på Lolland-Falster, og i øjeblikket er tre danske lærlinge på et fem ugers ophold hos tre tyske el-firmaer i Lübeck.

De tyske og danske el-firmaer har etableret samarbejdet for at stå med de stærkest mulige kompetencer når anlægsopgaverne på den faste Femern Bælt-forbindelse kommer i udbud. Samarbejdet på lærlingeområdet kan muligvis også blive begyndelsen på et mere kommercielt samarbejde.

Annonce

En af de danske deltagere i projektet, direktør Søren Rask, glæder sig over samarbejdet, men reserverer nogle af sine forventninger, indtil resultaterne viser sig.

- I øjeblikket er vores lærlinge i Lübeck, så lad os lige få dem hjem, inden vi vurderer udbyttet. Men jeg har da et klart håb om, at vi for det første kommer til at lære vores tyske partnere bedre at kende, at vores lærlinge og medarbejdere ikke får et kulturchok, når arbejdet med Femern forbindelsen begynder, og at de så i øvrigt også får ny viden under deres ophold, vurderer Søren Rask.

Annonce

Det er virksomhedsejer Peter Bode fra Lübeck, der har iværksat udvekslingsprojektet for danske og tyske elektrikerlærlinge. Sammen med det danske Center for Erhvervsrettede uddannelser Lolland Falster (CELF) har han lanceret uddannelsesinitiativet på tværs af landegrænsen. Fehmarnbelt Business Council (FBBC) har i september i år præmieret projektet med deres integrationspris.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|