23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Loft over udbetaling af skattefri rejsegodtgørelse

Pr. 1. januar 2010 blev der indført et loft på 50.000 kr. årligt for fradrag for rejseudgifter.
Annonce

Pr. 1. januar 2010 blev der indført et loft på 50.000 kr. årligt for fradrag for rejseudgifter.

Loftet gælder både chaufførers ligningsmæssige fradrag ved kørsel i Danmark og selvstændige vognmænds fradrag. Pr. 1. januar 2013 er loftet – som følge af den seneste skattereform – nedsat til 25.000 kr. årligt, oplyser DTL.

Annonce

Loftet omfatter dog kun den situation, hvor fradraget er beregnet med standardsatserne (satser for skattefri godtgørelse), og omfatter således ikke fradrag for dokumenterede udgifter. Loftet berører heller ikke den grænseoverskridende overenskomst, hvor der udbetales skattefri godtgørelse.

Annonce

Selvstændige vognmænd, der kører eksport kan overveje, at stifte et selskab, lade sig selv ansætte i selskabet og udbetale løn og diæter efter den grænseoverskridende overenskomst.

Annonce

Læs mere på DTLs hjemmeside om forudsætning for at få skattefri rejsegodtgørelse, hvem skal kontrollere udbetalingen af skattefri rejsegodtgørelse, gode råd om dokumentation og modregning.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.045|