23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

SAS flyver mandag

På trods af det ekstraordinære bestyrelsesmøde på søndag regner SAS stadig med, at koncernen kommer til at flyve som normalt mandag. Det slår pressechef Trine Kromann-Mikkelsen fast over for check-in.dk.
Annonce

På trods af det ekstraordinære bestyrelsesmøde på søndag regner SAS stadig med, at koncernen kommer til at flyve som normalt mandag.

Det slår pressechef Trine Kromann-Mikkelsen fast over for check-in.dk.

- Vi forventer at flyve mandag. Vi har lagt en plan frem, og en aftale skal på plads søndag. Alle parter er klar over situationens alvor og ved, at vi skal have en aftale på plads, siger hun.

Annonce

Søndagens bestyrelsesmøde skal finde en løsning, hvor SAS gerne skal have gennemført en omfattende spareplan på 2,6 mia. kr. i kampen for at holde det hårdt trængte, skandinavisk statsejede flyselskab i luften.

Bankerne har lagt maksimalt pres på SAS og medarbejderne.

Annonce

SAS har 2,4 mia. svenske kr. i kassen, og får ingen nye kreditter, hvis medarbejderne siger nej til lønnedgang med mere.

Mens forhandlingerne foregår, har bankerne frosset kreditter for over 4 mia. svenske kroner, som ellers oprindeligt skulle udløbe til juni næste år. SAS har forhandlet nye kreditter på plads, men de er betinget af, at SAS kan gennemføre sin redningsplan, og det betyder, at SAS i øjeblikket står uden andet end sin kassebeholdning.

Annonce

Parterne dog blevet enige om en ting: At forhandlingerne nu er gået ind i en lukket fase, hvor medierne og andre ikke løbende vil blive orienteret om, hvordan det går.

Fagforbundet CAU, der repræsenterer de kabinesatte, oplyser, at SAS-ledelsen og alle fagforbund er blevet enige om, at de først melder noget ud, når der ligger en aftale eller man konkluderer, at man ikke kan komme videre

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web03