23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Eksperter: Dumt at investere i Aarhus Lufthavn

Fem østjyske kommuner kaster gode penge efter dårlige penge, hvis de investerer 50 millioner kr. i aktier i Aarhus Lufthavn i Tirstrup.
Annonce

Fem østjyske kommuner kaster gode penge efter dårlige penge, hvis de investerer 50 millioner kr. i aktier i Aarhus Lufthavn i Tirstrup.

Det vurderer fire eksperter i trafik og transport, som Aarhus Stifstidende har talt med.

I hvert fald ville hverken professor Oli B.G. Madsen, Danmarks Tekniske Universitet, transportøkonom Ole Kveiborg, Cowi, lektor Per Homann Jespersen, Roskilde Universitet, eller trafikøkonom Uffe Jacobsen investere deres egne sparepenge i aktier i Aarhus Lufthavn.

Annonce

De ville heller ikke anbefale andre at gøre det.

- Jeg tror, at fremtidens lufthavnsstruktur i Jylland vil være koncentreret omkring Aalborg og Billund. Og de to lufthavne ligger for tæt på hinanden til, at der er plads til en lufthavn imellem dem, siger Per Homann Jespersen.

Annonce

Ikke alene tvivler eksperterne stærkt på Aarhus Lufthavns fremtidsmuligheder. De tvivler også på, at ret mange mennesker vil savne lufthavnen.

Når en lukning af lufthavnen ikke får så stor betydning, skyldes det, at der er masser af alternativer. Billund Lufthavn og Aalborg Lufthavn ligger begge så tæt på Aarhus, at de er Aarhus Lufthavns helt store konkurrenter.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01