23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lastbiltyve kræves udleveret

Politiet i udlandet har netop anholdt to mænd, der sigtes for at have deltaget i tyveri af lastvogne i Danmark.
Annonce

Politiet i udlandet har netop anholdt to mænd, der sigtes for at have deltaget i tyveri af lastvogne i Danmark.

Den ene sag drejer sig om en litauer, som mistænkes for at have stjålet to trækkere i Holstebro og to trailere i Kolding-området.

De to trailere indeholdt hver 20 ton svinekød, oplyser vicepolitikommissær John Müller fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

Annonce

I den anden sag har de tyske myndigheder anholdt en polsk mand ved den tysk-polske grænse. Han sigtes for at have stjålet en trækker i Christiansfeld.

Annonce

- Der er tale om store værdier, siger John Müller.

Transportbranchen er hårdt plaget af tyve. Nogle af dem begår indbrud i parkerede trailere, mens andre tager rub og stub.

Annonce

Sidste år blev der stjålet i alt 151 lastbiler og trailere i Danmark. 46 blev opsporet, og 25 af dem blev opdaget i udlandet.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|