23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Femern-forsinkelse koster kassen

Femern A/S forventer at EU-støtten til den faste Femern Bælt-forbindelse frem til 2015 bliver godt en halv milliard kroner mindre end forventet.
Annonce

Femern A/S forventer at EU-støtten til den faste Femern Bælt-forbindelse frem til 2015 bliver godt en halv milliard kroner mindre end forventet.

Det skyldes, at den forsinkelse i projektet, der blev meldt ud i maj, skubber støtteberettigede opgaver ud af den nuværende støtteperiode. Den udløber med udgangen af 2015.

Annonce

Det er anden gang, Femern A/S må foretage en reduktion i forventningerne til EU-støtten i den indeværende programperiode. Oprindeligt blev der forventet et tilskud på 2,5 milliard fra EU - så knapt to milliarder, og nu forventes den samlede støtte til udgangen af 2015 at blive 1.441 millioner kroner.

Annonce

Det formindskede tilskud er et udtryk for, at der også er færre udgifter i perioden - men det flytter samtidig et større beløb ud i den usikkerhed, der er forbundet med den fremtidige EU-støtte.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04