23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Terrorsikring af Horsens Havn

Samlet set skal 1350 meter kaj på Horsens Havn terrorsikres inden næste forår.
Annonce

Samlet set skal 1350 meter kaj på Horsens Havn terrorsikres inden næste forår.

Det er FN’s søfartsorganisations (IMO) stramning af kravene til terrorsikring af havne, der nu tvinger Horsens Havn til at indhegne to kaj-arealer, der fremover skal overvåges med kontrolleret adgang.

Annonce

Det er 1000 meter kaj på Sydhavnen og 350 meter kaj på Nordhavnen i Horsens, der skal terrorsikres.

- Fremover stiller de krav om 100 procent vandtæt adgangskontrol. Det betyder, at alle, der skal passere de 1350 meter havnekaj, skal kontrolleres, uanset om det er nat eller dag, siger havnechef Peter Larsen til nyhedsportalen idag.dk.

Annonce

Det skriver maritimedanmark.dk.

Horsens Havn har i forvejen terrorsikret områder på både Nord- og Sydhavnen, hvor der i dag er adgang forbudt for uvedkommende. Områderne aflåses i nattetimerne, men det er ikke nok, når IMO, nu skærper kravene markant.

Annonce

Havnechefen forventer, at adgangen til de sikrede arealer kommer til at ske via automatiske porte. Kolding Havn har nu spurgt 25 virksomheder på havnen om input til, hvordan den skærpede terrorsikring udføres bedst.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|