23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Panalpina har tilbagegang

Den schweiziske logistikkoncern Panalpina har tabt omsætning i første halvår i forhold til samme periode sidste år.
Annonce

Den schweiziske logistikkoncern Panalpina har tabt omsætning i første halvår i forhold til samme periode sidste år.

Omsætningen blev på 3,21 mia. CHF, hvilket er et fald på 2,2 procent.

Det afspejler sig også i EBIT med et minus på 10 mio. CHF i forhold til sidste år på ialt 90,1 mio. CHF.

Annonce

Med til disse forhold hører dog også, at Panalpina i år har måttet betale en kartelbøde på 59,2 mio. CHF.

Resultatet betyder, at ledelsen fastholder en stram omkostningspolitik resten af året, der blandt andet betyder et totalt ansættelsesstop.

Annonce

Fra ledelsens Monika Ribar hedder det, at koncernen har fået øgede markedsandele, men meget af det gods har skullet transporteres videre til oversøiske destinationer på skib, og her har raterne været stigende på nogle af de ruter, som Panalpina benytter.

Annonce

Desuden har koncernen i andet kvartal i år overvurderet mængden af luftfragtgods, der fortsatte det fald, som har stået på i lang tid efterhånden.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03