23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mærsk-sømand reddet efter otte timer i vandet

Thailandsk besætningsmedlem ombord på containerskibet Maersk Bintan måtte træde vande i otte timer, før han blev reddet.
Annonce

Thailandsk besætningsmedlem ombord på containerskibet Maersk Bintan måtte træde vande i otte timer, før han blev reddet.

Der var gået flere timer før besætningen ombord på Maersk Bintan opdagede, at deres kollega var forsvundet og skibet kunne udsende en ’mand over bord’-melding til US Coast Guard.

Annonce

Skibet var på vej fra Panama til Spanien, da den thailandske maler faldt over bord under et vedligeholdelsesarbejde. Skibets kaptajn vendte straks skibet og begyndte den vanskelige eftersøgning.

Annonce

Den amerikanske kystvagts beregninger viste, at den thailandske sømand kunne befinde sig i et 750 kvadratsøsmil stort område. Kystvagten indsatte et C-130 Hercules fly i jagten på den nødstedte sømand og bad to handelsskibe i området om at hjælpe med eftersøgningen.

Annonce

Mere end otte timer efter den thailandske maler faldt over bord kunne besætningen på Maersk Bintan selv bjerge deres kollega, der havde trådt vande, i god behold.

- Det sker heldigvis meget sjældent at nogen falder overbord, og vi er utrolig glade for at det endte så lykkeligt som det gjorde, siger pressechef i A.P. Møller - Mærsk, Michael Storgaard, til maritimedanmark.dk.

Annonce

Han takker samtidig for den assistance, som US Coast Guard og de to handelsskibe ydede.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03