23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Faust får topstilling i Krone

Den tidligere direktør for Euro-Leasing er blevet direktør for Krones Kundeservice og telematics.
Annonce

Den tidligere direktør for Euro-Leasing er blevet direktør for Krones Kundeservice og telematics.

Ralf Faust tiltrådte den nye stilling 1. april og får ansvaret for Kundeservice og dermed blandt andet full-service-produkter, reservedele, telematics mm.

Annonce

Ralf Faust indgår desuden i koncernledelsen sammen med Gero Schulze Isfort, Uwe Sasse og Gerold Wenisch.

- Vi har med Ralf Faust fået en kendt og anerkendt branchespecialist, som med sin forretningsmæssige og tekniske baggrund vil være en gevinst for ledelsen, siger Gero Schulze Isfort.

Annonce

Ralf Faust var indtil skiftet til Krone 14 år hos Euro-Leasing, som er et datterselskab i MAN-koncernen. 2005 overtog Faust ledelsen i Euro-Leasing. Den 47-årige tysker har været med til at udvikle Euro-Leasing fra newcomer i branchen til en af branchens førende udlejningsselskaber i Europa.

Annonce

- Der er meget mere i trailerbranchen end fremstilling og udvikling af kvalitetsprodukter. Hele servicedelen og value-added-services er åben for en videreudvikling til gavn for kunderne, siger Ralf Faust.

Annonce

Krone producerede 2011/11 omkring 20.000 rullende enheder i Werlte i Nordtyskland.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|